İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sauna Modelleri ve Sauna Ekipmanları


Ahşaptan yapılmış veya ahşap kaplanarak tamamen yalıtılmış küçük hacimli odalarda ısı ve buhar yardımı ile insanların rahatlamasını sağlayan sistemler ve mahaller sauna olarak tanımlanmaktadır. Geçmişi çok eski tarihlere dayanan saunalar günümüzde de insan sağlığını korumak ve tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Dünya genelinde kullanılan saunaların insan üzerinde;

  • Kasların gevşemesini sağlamak,
  • Dolaşaım sistemini hızlandırmak,
  • Cilt gözeneklerinin açılmasını sağlamak,
  • Kilo vermek,

Gibi etkileri vardır. Fonksiyonel özelliklere sahip olan saunalar kullanım amacına veya sahip oldukları ısıtıcı sistemlere göre çeşitlere ayrılmaktadır. Günümüzde kullanılan sauna çeşitleri şunlardır.

Ev tipi Sauna; Kişisel kullanım amacı ile banyolara veya odalara monte edilen bir veya iki kişilik sauna modelleridir. Demonte ve montaj özelliğine sahip olan bu saunalar kolaylıkla taşınabilir.

Ahşap Sauna; Sauna modelleri arasında en fazla tercih edilen tip olup tamamen ahşap ile kaplanmış odalardan oluşmaktadır. Kuru ve nemli saunalar olmak üzere iki farklı modele sahiptir.

Kuru Sauna; Terin hızlı kuruması için tercih edilen bir sauna tipidir.

Modern Sauna; soba ve volkanik taşlar kullanılarak üretilen modern saunalar günümüzde endüstriyel ve ev tipi olmak üzere farklı modellerde üretilmektedir.

Ozon Sauna; Tedavi amaçlı olarak tercih edilen astım ve bronşit hastalarının tedavisinde kullanılan bir sauna modelidir.

Bio Sauna; Nem oranı yüzde 50 olan bu sauna tipinde daha yumuşak bir hava bulunduğu için otellerde tercih edilmektedir.

Saunalarda Kullanılan Ekipmanlar

Tüm sauna modellerinde iç ortamın ısısını artırmak, ısı dengesini sağlamak, buhar oluşmasını ve nem değerlerini ayarlayabilmek adına profesyonel ekipmanlar kullanılır. Yaygın olarak kullanılan profesyonel sauna ekipmanları;

  • Isıtıcı soba,
  • Kontrol paneli,
  • Isı ölçmek için kullanılan termometre,
  • Ahşap yastıklar,
  • Sauna iç aydınlatma sistemleri,
  • Sauna kovası ve kepçeleri,

Şeklindedir. Bu ekipmanlar profesyonel olarak tercih edilmelidir. Kaliteli ekipmanlar ile maksimum güvenlik sağlayacak sauna modelleri uzun kullanım ömrüne sahipken kalitesiz malzemelerin kullanıldığı sauna modellerinde güvenlik düzeyi oldukça düşüktür.

Sauna Nasıl Yapılır?

1 ) Sauna yapmak için belirlenmiş olan alan içinde özel aydınlatma sistemleri kurulur.

2 ) Oda içinde tüm yüzeyle ısı kaybını minimuma indirmek ve nem oranını dengelemek için özel olarak ahşap ile kaplanır.

3 ) Kontrol panel sistemi kurulur ve termometre, nem ölçer sisteme entegre edilir.

4 ) Isıtıcı soba yerleştirilerek test amaçlı çalıştırılır. Nem ve ısı değerleri gözlendikten sonra sauna artık kullanım için hazırdır. Profesyonel bir ekip ile kısa süre de sauna kurulumu gerçekleştirilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir