İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Havuz Yapımı


Havuz Yapımı

Kişisel bir havuza sahip olmak veya otel, lüks tesis gibi eğlence merkezlerinde ihtiyaç duyulan havuzlar için profesyonel bir firma ile çalışmak size birçok avantajı aynı anda sunar. Havuzlar iç ve dış mekan havuzları olarak genel anlamda ikiye ayrılır. Havuz yapılacak yerin genel şartları bir havuzun yapımında çok önemlidir.

Ulusal ve uluslararası standartlar göz önünde bulundurularak yapılan havuzlarda; havuz yapılan alanın statik özellikleri, mukavemeti ve drenaj kanallarının taşıma yükü hesapları en önemli detaylardır. Özellikle serbest havuz modellerinde bu kriterler hayati öneme sahip olur.

Havuz Modelleri

Havuz inşa edilirken açık mekan ve kapalı mekan havuz olarak iki farklı konseptte havuz tercih edebiliriniz. Havuz modelleri dikdörtgen, yuvarlak, kare, serbest model olarak kendi içinde farklılık gösterir.

Bu modellerden hangisini tercih ederseniz edin ulusal ve uluslararası standartlara göre inşa edilmesi gereklidir. Havuz içi betonarme duvarların inşası, havuz içi izolasyonu, havuz içi drenaj sistemi, pompa odası inşası, mekanik tesisatların yapılması, elektrik tesisatlarının ve aydınlatma sistemlerinin yapılması gibi konular bir havuzun kusursuz olmasını sağlar.

Havuz Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle havuz yapılacak yer belirlenir ve sınır çizgileri çizilerek havuz çukuru oluşturulur.
  • Oluşturulan havuz çukuru içine betonarme taşıyıcı duvarlar inşa edilir. Kullanılan beton türü minimum C30 standartlarında olmak zorundadır.
  • Havuz içi mekanik tesisatlar ve elektrik tesisatlar çekilir.
  • Tesisat işlemlerinden sonra pompa odasının inşası başlar. Pompa odasında; havuz için kullanılacak pompalar veya paket hidroforlar yer alır. Burada kullanılacak mekanik ekipmanın türüne havuzun büyüklüğü ve şekli etki eder.
  • Havuz içinde tüm işlemler bittikten sonra izolasyon işlemleri başlar. İzolasyon işlemleri için özel malzemeler kullanılır.
  • İzolasyon işlemlerinden sonra havuza estetik bir görünüm kazandıracak olan seramik veya fayans yüzey kaplama işlemi yapılır. Burada fayans aralarında kalan derz boşluklarının dikkatli bir şekilde doldurulması çok önemlidir.
  • Havuz içi işlemleri tamamlandıktan sonra sıra da havuza su verme işlemi v sızdırmazlık testi işlemi var. Havuza pompa yardımı ile su verilir ve havuz taşıma kapasitesine kadar su ile doldurularak 24 saat sızdırmazlık testine tabi tutulur.
  • Bütün bu işlemlerden sonra havuzda herhangi bir çatlak, sızdırma veya eksilme yoksa havuz teslimatı yapılır.

Profesyonel olarak yapılan havuz imalatında tüm malzemeler birinci sınıf olup bakanlığın yayınlamış olduğu havuz yönetmeliklerine uygun malzemelerdir. Havuz sistemi için yapılan drenaj sistemi taşan suyun geri dönüşüm suyu olarak kullanılmasını sağlayacak şekilde tasarlanır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir