İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Havuz Şoklama Nedir? Nasıl Yapılır?


Bir yüzme havuzunda rahatlıkla ve sağlık içinde yüzmememiz ancak o havuzun düzenli bakımları sayesinde gerçekleşebilir. Düzenli bakımları ve kontrolleri yapılan bir havuz daha hijyenik şartlara sahip olacak motor ve mekanik gibi arızaları daha az verecektir. Unutmayın berrak ve temiz görünen her havuz suyu temiz olduğu anlamına gelmiyor.

Havuz suyunun bakımının uzun süreler aksatılması havuz suyunun ph değerinde ne yazık ki yükselmeler ve alçalmalara neden olacaktır.

Havuz Suyu Şoklama

havuz_soklama

Havuz şoklama esnasında kullanılacak olan kimyasallar kalsiyum hipoklorid,diklor ve sıvı klordur. Genel olarak kullanılan havuz şoklama kimyasallı havuz kloru’dur havuz dezenfektanı olarak da adlandırılır.

Havuz şoklama havuzun yeni kullanıma açıldığı veya sezon başlarında su değişiminden sonrada yapılması gereken bir bakımdır.

Şoklama esnasında havuz suyuna eklenen klor ilk etapta su içerinde bulunan mevcut kirleri ve kalıntıları yok edecektir devamında yüzücüler tarafından havuza tekrar taşınabilecek olan yeni kirler ve istenmeyen organizmalarında havuzda yok edilmesini sağlayacaktır.

Havuzun ph dengesi her zaman 7-7.4 arasında olmalıdır. Bu hesabın şoklama yapılmadan ve yapıldıktan sonrada belirlenmesi önemlidir.

ph_olcum_kiti

Havuz şoklama işleminde dikkat edilmesi gereken noktalar

  • Havuz şoklama işlemi tamamen insan sağlığı ile alakalı oluğundan dolayı mutlaka profesyonellerden destek alınmalıdır.
  • Ph dengesi 7-7.4 arasında korunmalıdır
  • Eğer havuza daha önceden şoklama yapıldıysa mevcut klorun miktarı belirlenmelidir.
  • Havuzun hacim ve uzunluklarına göre gerekli ölçümler yapılmalı ve eklenmesi gereken doğru klor miktarı önceden belirlenmelidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir