İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hamilelikte Yüzme Havuzlar Güvenlimi ve Sağlıklı mıdır?


Bu sorunun cevabına dolaylı olarak evet diyebiliriz ama detaylar var. Yüzmek hamilelik süresince güvenli sayılabilir. Eğer sağlıklı ve normal bir hamileliğiniz var ise egzersiz antremanları için yüzmek gerçekten güzel bir yöntemdir.

Eğer hamilelik öncesinde yüzmüyor ve yüzme aktivitesini bir egzersiz aracı olarak kullanmıyorsanız muhakkak doktorunuza danışmalısınız. Yüzmek çok yararlı bir spor olduğu için doktorunuz tarafından tavsiye edilebileceğini düşünüyoruz.

Hamilelikte havuzda yüzmek sizi formda tutacak ve hamileliğe daha kolay ayak uydurmamızı sağlayacaktır. Hamilelik sonucunda farklılaşan vücudunuzu daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca yüzmek serin hissetmenize yardımcı olacak ve psikolojinizde ekstradan destekleyecek ve daha iyi bir hamilelik süreci geçirmenize yardımcı olacaktır. Rutin hamilelik süreciniz yüzme sporu ile haraketlenecetir.

Yüzmek nelere yararlıdır?

Hamile olun yada olmayın yüzmenin zeten sağlığınıza bir çok yararı vardır bunlar;

  • Yogunluğu ve stresi azaltır
  • Kilo kontrolüne yardımcı olur
  • Su tutmasını ve şişmeyi engeller
  • Vücut direncini yükseltir
  • Kas gücünü arttırır.
  • Akciğer ve kalpte iyileşmeler sağla
  • Ağrıların azalmasına yardımcı olur
  • Düzenli uykuya yönlendirir

Hamileyken Havuzda Yüzmek Sağlıklımıdır?

Hamile iseniz kısmen sıcak bir havuzda yüzmeniz uzmanlar tarafından önerilmektedir. Tavsiye edilen sıcaklıklar 27-33 Derece arasındadır.

Havuzdaki klor bebeğinize ve size zarar vermeyecektir. iyi şoklanmış ve ph değerleri insanlar için uygun havuzlar güvenlidir. Yüzeceğimiz havuzun berrak uygun ısılarda ve dezenfektasyon işlemlerinden geçtiğine dikkat etmelisiniz.

Sürekli yüzüyor olun yada olmayı hamile iken yüzmeye yavaş bir şekilde başlamalı ve kademeli olarak 30-35 dakikalık kısa seanslarla devam etmelisiniz. Kendinizi çok zorlamamalısınız.

Rahat hissettiğiniz pozisyonda yüzmelisiniz. Sizi zorlayan ve yoran pozisyonlardan sakınmalısınız. Kurbağalama dışında bir stil kullanmak arı oluşumunu engelleyecektir.

Kendinizi iyi hissetmez ve olağan dışı bir durumla karşılaşır ağrı yaşar veya kanamanız olursa hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Unutmayın size bu yazdığımız bilgiler tamamen referans amaçlı olup yaşanmış tecrübelerden ve uzman ağızlardan bilgi alınarak yazılmıştır. Lütfen yüzmeye karar vermeden önce doktorunuza başvurmayı unutmayın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir